Keventeiksi Jackon suosittelee seuraavia tuotteita:
ThermiSol® EPS-kevenne
ThermiSol® EPS -keventeet soveltuvat maarakentamiseen sekä erilaisten pehmeikköalueiden uudis- ja korjausrakentamiseen.
ThermiSol® EPS -keventeitä käytetään pehmeikköalueilla poistamaan painumaongelmia. EPS toimii kevyenä georakennusmateriaalina, ja on keveydestään huolimatta luja ja kestävä ratkaisu. EPS-keventeiden avulla saadaan poistettua painuma- ja vakavuusongelmat yksinkertaisella menetelmällä.
Materiaalimenekki on aina tarkasti määritettävissä ennakkoon. Ei vety, lahoa eikä homehdu. EPS on ympäristölle myrkytön.
Pohjarakennusmenetelmä ja kevennyspaksuus valitaan aina kunkin kohteen suunnitelmien pohjalta. EPS-keventeiden käyttöön liittyviä ohjeita ovat laatineet mm. Suomen, Ruotsin ja Norjan tielaitokset.
Tielaitoksen yleiset suunnittelu- ja rakentamisohjeet EPS-keventeille määrittelevät mitoituksessa käytettävät arvot, esim. puristuslujuuden tulee yleensä olla vähintään 100 kPa, kun kokoonpuristuma on 5 %.
Paksuja EPS-kerroksia käsittelevän EPStress-tutkimusprojektin tuloksena voimme tarjota uudet ja tarkemmat mitoitusarvot ThermiSol® EPS -keventeiden suunnitteluun:
|
Puristuslujuus |
Puristuslujuuden |
Taivutusujuus |
Kimmokerroin E |
---|---|---|---|---|
ThermiSol EPS -kevenne |
s 10 10%:n |
kokonaispainuma |
(kPa) |
(Mpa) |
EPS 100 |
100 ( 90 ) |
35 |
150 |
8 |
EPS 120 |
120 (108 ) |
42 |
170 |
10 |
EPS 200 |
200 (180 ) |
70 |
250 |
16 |
EPS 300 |
300 ( 270 ) |
105 |
450 |
24 |
EPS 120 on yleisimmin käytetty kevennelaatu.
Taulukko: VTT Rakennus- ja yhdyskuntatekniikka, 2003
(* pitkäaikaisen kuormituksen sallittu suunnitteluarvo.