
Kattoelementin rakenne perustuu EPS-ytimen molemmille puolille liimattuihin teräslevyihin. Tällä tavalla valmistetulla elementillä saadaan valmista kattopintaa erittäin nopeasti, etenkin kun ulkopuolinen pelti on konesaumattava.
ThermiSol® Konesaumattava Kattoelementti on pinnoitettu teräsohutlevyllä. Rakenne on luja ja kuitenkin kevyt, ja se soveltuu käytettäväksi kaikkien runkovaihtoehtojen yhteydessä. Kettoelementeillä on myös poikkeuksellisen hyvät lujuusominaisuudet, jotka pysyvät muuttumattomina rakennuksen koko käyttöiän ajan.
- Yhdellä asennuksela valmis vesikatto ja sisäpinta
- EPS on myrkytön materiaali
- EPS ei lahoa, vety eikä homehdu
- Kattoelementti on CE-merkitty laatutuote
- Sertifioitu standardien SFS EN 14509 ja SFS 7030 mukaan
ThermiSol® Kattoelementtien värit
Konesaumapeltipinnoite Prelag Nova tai Prelag Energy, värit: valkoinen RR20, punainen RR29, harmaa RR22, tumma harmaa RR23.
Sisäpuolen pelti, pinnoite polyesteri väri valkoinen RR20 tai elintarvikelaminaatti, väri kirkas valkoinen.
ThermiSol® Kattoelementtien tekniset arvot | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
paksuus (mm) | 75 | 100 | 125 | 150 | 175 | 200 | 225 | 250 | 275 | 300 |
pituus (m) | 2,5–10 m, yli 8 m pitkien elementtien mitoitus tarkistettava erikseen | |||||||||
hyötyleveys (m) | 1,2 | |||||||||
paino (kg/m2) | 9,7 | 10,2 | 10,7 | 11,2 | 11,7 | 12,2 | 12,7 | 13,2 | 13,7 | 14,2 |
U-arvo (W/m2K) | 0,45 | 0,34 | 0,27 | 0,23 | 0,20 | 0,17 | 0,15 | 0,14 | 0,13 | 0,12 |
Palokäyttäytymisluokka | B-s1, d0 |
Lujuustiedot netti-sivuilta www.jackon.fi
ThermiSol® Kattoelementtien rakenne
- Ydin S-laadun vaikeasti syttyvää solupolystyreeniä (EPS).
- Ulko- ja sisäpinnat sinkittyä, väripinnoitettua teräsohutlevyä, paksuus 0,5 mm: Prelag Nova-, Prelag Energy-, polyesteri-, tai elintarvikelaminaattipinnoite. Rst-levyjä voidaan myös käyttää.
- Matala varjouritus elävöittää muuten sileää, helppohoitoista pintaa. Ulkopuolen teräsohutlevyssä on sileän lisäksi 2 erilaista profilointivaihtoehtoa.
- Täysin höyrytiivis saumarakenne saadaan tiivistysmassalla tiivistetyn konesauman sekä ponttiin käännetyn pintalevyn ja elastisen tehdastiivisteen ansiosta.